Nové jméno v boji o MAFRA
Určitě jste slyšeli nebo četli několik zaručených zpráv, že vydavatelství MAFRA Andreje Babiše má koupit Pavel Tykač nebo zbrojař Michal Strnad. Babiš ovšem dál napíná celý trh. Otázkou je, co se stane, když začne už zanedlouho platit zákon, který politikům vlastnictví médií zapovídá.
V zákulisí tak vyskakuje nové jméno, které má o vydavatelství MAFRA zájem. Je jím krizový manažer Petra Kellnera Karel Pražák. Ten už dlouho buduje skupinu Kaprain a patří mu třeba ústecká Spolchemie, velký outlet POP u pražského letiště, hokejová Sparta a podobně. Vzhledem k tomu, že odhady na prodej MAFRA se pohybují kolem 160 až 190 milionů eur, je jeho náhlý zájem o média překvapivý. Hráči na trhu se shodují, že jde o jeho sóloakci, přestože v minulosti kupoval majetky i pro jiné vlastníky. Rozhodnuto zdaleka není a poslední zprávy říkají, že nejvyšší nabídku dal opět Strnad.
Všechny tyto informace je třeba brát s rezervou. Pořád bychom vsadili spíše na to, že Babiš neprodá a vzdá se raději svého poslaneckého mandátu. Jestli bude řečnit z Průhonic nebo z Parlamentu je celkem jedno.
Prodej pod rukou
Český stát má zřejmě dost peněz na rozdávání, když se chystá nakoupit plynovou infrastrukturu, kterou vůbec nepotřebuje. Podle našich informací ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ponese na středeční zasedání vlády materiál, který by zajistil, že Česko koupí skrz společnost ČEPS nejenom plynovody (Net4Gas), ale také plynové zásobníky (RWE Gas Storage).
Jsme napnutí s jakým vysvětlením MPO přijde, protože Net4Gas má 33 miliard dluhů. Ani cena za jednu korunu by tak nebyla příliš velké terno. V případě zásobníků se hovoří o 10 až 12 miliardách korun za infrastrukturu, která je tak regulovaná, že stát by se musel chovat stejně jako privátní firma.
Doposud jsme žili v představě, že máme peněz málo a rozhodně není řešením zvyšovat účast státu v ekonomice. Někteří členové vlády to zjevně vnímají jinak. Uvidíme jak zbytek.
Oběd zadarmo neexistuje
Už ve středu uvidíme, k jakým změnám dojde v konsolidačním balíčku vlády Petr Fialy. Ukazuje se, že některá opatření nejsou úplně dobře připravena. Mají dokonce opačný účinek na plnění státního rozpočtu, než bylo původně zamýšleno.
Jedním z nich je zrušení povinného příspěvku zaměstnance na stravování ve výši 45 procent. Spoluúčast zaměstnance má nahradit daňová spoluúčast státu, která už z části existuje už nyní, ale má vzrůst na 100 procent. Dopad do rozpočtu? Nárůst výdajů až o 15 miliard korun!
Nerudová do Berlaymontu
Když jsme před časem v našem newsletteru napsali, že Danuše Nerudová bude kandidovat za hnutí STAN a stane se pravděpodobně českou eurokomisařkou, vyvolalo to všeobecný údiv. Nyní víme, že kandidovat bude a my vám rovněž říkáme, že bude s největší pravděpodobností i nominována.
Konzervativní část ODS (vedená Alexandrem Vondrou) se s tím smiřuje těžko a bude se nejspíš snažit její nominaci zpochybnit. Mimochodem Vondra už tak částečně učinil v rozhovoru na Seznam Zprávách. Lidé, kteří u jednáních při sestavování vlády byly, nicméně skutečně potvrzují, že STAN si vyjednal, že bude moci eurokomisaře nominovat. Padlo to sice na poslední chvíli, ale nečekáme, že by došlo k nějakému výraznému zpochybnění. Vondra ostatně sám připouští, že u těchto debat nebyl.
Možná uslyšíme pár hlasů, že Nerudová automaticky v Evropské komisi (sídlí v budově Berlaymont) dostane slabé portfolio, ale není třeba je brát vážně. Je to žena a má zkušenost s EU. Může se stát cokoliv. Otázka navíc je, čím eurokomisař může své pomoci. V zásadě ničím, protože z povahy věci nehájí národní zájmy.
Je tady pořád určitá pravděpodobnost, že STAN s Nerudovou neudělá ve volbách dobrý výsledek a tlak na vyslání jiného zástupce bude silný. V takovém případě padají jména jako Jiří Šedivý, Marek Mora nebo Edita Hrdá.
Rub a líc v IKEMu
Určitě jste zachytili kauzu šéfa IKEMu Michala Stiborka. Je to typická ukázka, že někdy je u novinářských článků sledovat především to, co nezaznělo. Stiborek čelil obvinění Seznam Zpráv, že je lichvář. Nechybí horentní úroky, příběh muže bez nohy, matka samoživitelka, právník bojující za chudé a podobně. Chybí mocenský boj v nejvyšších patrech politiky, staré známé postavy zdravotnického byznysu, skutečné příběhy hlavních svědků, jednoznačné určení času a tak dále.
Dobrá zpráva je, že některé zatajované (nepochybně úmyslně) skutečnosti začaly vyplouvat na povrch poměrně brzy. Ukázalo se, že Stiborek půjčoval na úrok 7 procent, skončil s tím poté, co se stal ředitelem, lidé, kterým půjčil, mu peníze nikdy nechtěli vrátit, muž bez nohy je podvodník, klíčový svědek sedí ve vězení, za ohroženého ředitele se postavila kompletní vědecká rada a veskrze jde o souboj jedné vítězné a jedné zhrzené party, která si vyřizuje účty přes média.
Celý souboj se totiž vztahuje k nedávnému souboji o křeslo šéfa IKEMu, kdy na jedné straně stál Michal Stiborek v zádech s Jiřím Malým a na straně druhé Jiří Froněk s Ivanem Netukou. Všechno jsou to skutečně vynikající experti, kterých je třeba si vážit, ale to neznamená, že by se souboj mezi nimi odehrával v rukavičkách. I proto byl tendr na šéfa IKEM (na rozdíl od jiných velkých nemocnic) otevřený a transparentní a vyhrál Stiborek, což druhá strana zjevně ještě nepřekousla.
Stiborek po tlaku ustoupil, na jeho místo nastoupil Malý. Něco nám říká, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.
Pater Noster za vstupenku
Na pražském magistrátu jede čilý pracovní ruch a vypadl z něj zcela zásadní návrh, který byl dokonce schválen. Zapomeňte na okruh, zapomeňte na řešení dopravy v centru, zapomeňte vlastně na všechno. Je tu mnohem důležitější věc. Pater nosterem v budově Nové radnice se už povozíte jen za lístky. Má to omezit počet turistů v budově a celá sranda vyjde na zhruba tři miliony korun. Každopádně můžeme si odškrtnout. Zásadní problém hlavního města vyřešen!!!