MP & VP 

Newsletter

Praha, 20. září 2023

Víte, co mají společného The New York Times a česká vláda? Obě instituce působí v upadajícím odvětví a své problémy se snaží vyřešit zrušením sportu. Dobrá anekdota, že? Čtenáři ani české děti se však nesmějí. 

Slavné americké noviny vyšly tento týden poprvé v historii bez vlastní sportovní sekce, kterou nahradí The Athletic (jeho novináři nejsou v odborech, na rozdíl od novinářů NYT). Za velkou louží (ok, hlavně v Greenwich Village a Chelsea) je z toho celkem poprask. Rušení sportu provázejí protesty odborů, čtenářů, vyšla i falešná stránka s důstojnými nekrology.

 

Ve stejném čase také kabinet premiéra Petra Fialy hledá prostor, jak optimalizovat výdaje. Jednou z oblastí, které se to bude týkat, je sport. Podle stále platné strategie by sice do českého sportu mělo plynout 15 miliard korun ročně, příští rok to však bude nanejvýš sedm. Pláčí sportovní šíbři jako Miroslav Jansta (což je velmi dobře).

 

Na druhé straně objem peněz, které se do sportu dostanou, stačí maximálně na zajištění základního provozu sportovních klubů. Rozvoj - 0 Kč, investice do již tak zanedbané infrastruktury - 0 Kč, investice do nových sportovišť evropské či světové úrovně - 0 Kč, investice do rozvoje nových sportů - 0 Kč. 

 

Když už jsme u toho pohybu a obezity, začíná podzim a s ním přicházejí do oblíbených kávových fastfoodů oblíbené dýňové kávy. Jen tak mimochodem, víte, kolik kostek cukru je v dýňové kávě od Dunkin'? 46. Takže, pokud si dáte každý den míli ostrého běhu, za sedm dní je tohle kafe pryč.

 

Proč by nám to nemělo být jedno? Měřme tvrdými KPI. Nadváhou či obezitou trpí 66 procent Čechů a jejich počet rychle roste. A jak že jsme na tom v evropském srovnání? Podle Eurostatu jsme ještě v roce 2016 byli „až“ šestí nejtlustší v Evropě. V roce 2021 už jsme byli po Chorvatech druzí. Dalším z KPI by mohlo být umístění našich reprezentací na vrcholných akcích, ale my nechceme být nostalgičtí a vzpomínat na hokej v Naganu či lob proti Portugalsku. Jisté však je, že bez investic do rozvoje sportu bude japonská olympiáda či fotbalové Euro 96 ještě dlouho v našich myslích.

 

Velké faux pas v USA

 

Vrcholem (a hlavním důvodem) návštěvy českého prezidenta Petra Pavla a jeho delegace v USA při příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN mělo být setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem.

 

Potkat se na americké půdě s americkým prezidentem se bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi přes veškerou snahu (nejen) jeho administrativy nepodařilo. Pavlovi se této pocty mělo dostat už pár měsíců po zvolení do úřadu. V noci na dnešek (českého času) však došlo k obrovskému faux pas. Termín jeho schůzky, která se měla uskutečnit na americké recepci, se nakonec kryl s časem projevu, který měl v OSN přednést. A Pavlova administrativa to nebyla schopna vyřešit.

 

S Bidenem si tedy český prezident nevyměnil ani zdvořilostní pozdrav. Zda k setkání dojde v náhradním termínu, není vůbec jisté. Atmosféra v české delegaci je poměrně napjatá. 

 

Nuly a jedničky ve státní správě

 

Ve středu 27. září zveřejní Datarun na snídani pro pozvané odborníky svou první studii. Jak jsme při startu našeho projektu slíbili, chceme dělat důležité věci – ne se jen tvářit důležitě. A své výstupy mít podložené daty. Naše první studie se věnuje digitalizaci státní správy. Abychom mohli být konkrétní, vybrali jsme aktuální téma. Digitální stavební řízení mělo být první z důležitých částí digitalizace státu. Kondicionál je správně. Bylo by, kdyby bylo. Ale ono nebude. Více v naší studii. 

Toto je váš nový textový blok a v něm první odstavec.

Odebírejte naše další newslettery

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.