MP & VP 

Newsletter

Praha 30. června 2023

Dnes začíná Karlovarský filmový festival. Letos jsme obzvlášť hrdí, že jsme odolali nabídkám na nejrůznější mejdany a další festivalové události a raději budeme budovat Datarun a psát tenhle newsletter. Pokud jedete, užijte si to a pište případné drby na michal.pur@datarun.cz a vladimir.piskacek@datarun.cz :-)

Bouchání dveřmi na summitu

 

Možná jste si všimli, že Andrej Babiš vyzývá vládu, aby se připojila k Polsku a Maďarsku a zablokovala dohodu o reformě migrační politiky. Fiala podle něj tak měl učinit na summitu, který se uskutečnil v Bruselu. Jak to bývá, všechno je trochu jinak.

Reformu migrační a azylové politiky schválili už ministři vnitra EU. Premiéři a prezidenti na summitu měli hlasovat pouze o textu, který se migrační politiky týká. Polský a maďarský premiér veto tohoto textu prodávají doma jako veto migrační reformy, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Takže se hodně bouchalo dveřmi, odcházelo, vztekalo, někteří premiéři odjeli, odjel francouzský prezident a skončilo to tím, že text o migraci prostě ze závěrů summitu vypadl. A jaký to má vliv? Žádný, protože na reformě, kterou schválili ministři se nic nemění. Mnoho povyku pro nic. Veto by každopádně pozici České republiky v EU zhoršilo, nikoliv zlepšilo.

 

Jedna dobrá zpráva

 

V hromadě dat, která publikuje Český statistický úřad, se ztratila jedna výrazně pozitivní zpráva. V Česku poměrně silně roste ekonomická aktivita žen. Dlouhodobě to je slabost české ekonomiky i společnosti. Zatímco v roce 2004 bylo ekonomicky aktivních 62 procent žen, podle nejnovějších (dnes) zveřejněných čísel to je už 72 procent. Nárůst o 10procentních bodů! U mužů je to zhruba 83 procent.

"Výrazným trendem posledního období zůstává rychle rostoucí míra ekonomické aktivity žen, která historicky poprvé překročila hranici 72 procent,“ komentuje výsledky Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Na podrobnější analýzu je třeba čas, ale určitě se shodneme, že více ekonomicky aktivních žen znamená větší prosperitu.

 

Nepokoje ve Francii v kontextu

 

Francii otřásají největší nepokoje od roku 2005. Podobný vývoj vždy zažehne debatu o migraci. S přílivem uprchlíků, který je nepochybně nejsilnější od roku 2015, nicméně nijak nesouvisí. Jakkoliv Češi považují Francii za cíl masivní imigrace, čísla dávají trochu jiný obrázek. Podívali jsme se na migraci od roku 1950 do současnosti.

Za pozornost stojí, že migrační vlny byly celkem dvě. Jedna masivní z Alžírska na přelomu 50. a 60. let 20. století a druhá méně nápadná na začátku nového tisíciletí. Ukazuje se, že Francouzi dveře občanům z dalších zemí přivřeli. Pokud se chcete podívat na interaktivní graf, tak tady můžete. Jinak si musíte vystačit jen s níže vloženým obrázkem.

Pro zajímavost. Letos do Francie přijde zhruba 1 migrant na 1000 obyvatel. V Česku je to kolem 2,77 na 1000 obyvatel (všechny statistiky jsou oficiální data OSN). A ani to nestačí, abychom zaplnili volná pracovní místa.

 

 

Investoři milují Obamu

 

Borci z našeho oblíbeného mediálního projektu Axios spočítali, jak se dařilo indexu S&P 500 během funkčního období amerických prezidentů. Joe Biden trochu zaostává za Donaldem Trumpem, ale zbytek pelotonu naprosto válcuje Barack Obama. Navzdory největší finanční a ekonomické krizi od 30. let minulého století, která zuřila během jeho funkčního období. Kvůli této krizi ostatně mnohem hůře dopadl George W. Bush, jenž post prezidenta opustil v roce 2009.

 

 

Odebírejte naše další newslettery

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.