Mezinárodní ostuda na spadnutí
Jsou to už skoro dva roky, co poslanci ANO Věra Adámková a Miroslav Janulík předvedli politický majstrštyk z kategorie malých domů. Sněmovnou až ke schválení protáhli jeden zajímavý zákon, a to i přes nesouhlas vlastních ministrů.
Každý cizinec pobývající v Česku si musí povinně zařídit zdravotní pojištění. A právě kvůli „jejich” zákonu ze srpna 2021 tak mohou cizinci učinit pouze u PVZP, dceřiné společnosti VZP. Jen tak mimochodem, ve VZP sedí oba jmenovaní ve správní radě.
Asi vás nepřekvapí, že to příliš nejde dohromady s volným trhem v EU, protože cizince staví před volbu, že se buď pojistí u PVZP, nebo může jet domů. Na tento zákon si stěžovali už úplně všichni, včetně ministerstev. Evropská komise si také postěžovala a Česko musí zákon změnit.
Rok 2023, druhé dějství. Do hry vstupuje poslanec Jan Kuchař ze STAN. A zdá se, že v roli chytré horákyně, protože předkládá novelu, která snad ani novelou není. Ta zavádí, že si cizinci mohou pořídit čistě komerční pojištění, ale pouze u dceřiných firem. A to je hádejte co? PVZP a minipojišťovna Vitalis z OZP. Vskutku zvláštní představa o volném trhu.
Narazil Green Deal?
Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu dnes velmi těsně odmítl nařízení o obnově přírody. Pod složitým názvem se skrývá poměrně jednoduchá legislativa, která by členské státy zavázala, že 10 procent zemědělské půdy vrátí do roku 2030 „přírodě“.
Je to první takto velká „zelená“ legislativa, která v europarlamentu narazila. Zemědělská lobby je zjevně silnější než lobby průmyslníků či energetiků. Největší lidovecká frakce se postavila proti návrhu Evropské komise, protože se obává nárůstu cen a ohrožení potravinové bezpečnosti. Stejný argument přitom používá i frakce liberálů Renew. Na první pohled Německo a Francie vytvořily tandem.
Názor výboru pro životní prostředí je nepochybně kriticky důležitý a ukazuje poměr sil, nicméně v červenci o něm ještě budou hlasovat europoslanci na plénu. Že návrh neprojde ani tam je pravděpodobnější, ale při střetu ekoaktivisté vs. zemědělci nelze úplně předjímat.
My jen dodáváme, že europarlamentem už prošly mnohem horší věci.
Elektromobily v Praze zvítězily. Prozatím
Pražská koalice má nové programové prohlášení, které přišlo tak dlouho po volbách, že to nikoho nezajímá. Nicméně jedna věc nás zaujala, není v něm zmíněné zrušení parkovacích výhod pro elektromobily.
Možnost parkovat zdarma na modrých zónách pravděpodobně zůstane, ale chystají se údajně některé úpravy, které postihnout spíše vozy se spalovacími motory. Těch je zhruba 1,3 milionu a jsou jasně největším zdrojem znečištění.
Městská společnost TSK si nechala udělat průzkum, z něhož vyplývá, že většina vozů se značkou EL, které ve městě parkují, jsou takzvané plug-in hybridy, tedy auta, která si na ekologická jen hrají. Plně elektrické vozy naopak podle průzkumu na místech příliš nesetrvávají, protože podstatná část slouží k zásobování a podobně.
V Praze (stejně jako v ČR) tak panuje nikým nerušený elektromobilní středověk. Ostatně město provozuje 13 stacionárních nabíječek, ve městě je přitom registrováno více než 6000 elektromobilů.
Chceme do vlastního!
I přes rostoucí ceny všeho Češi stále chtějí bydlet ve vlastním. Podle šetření České spořitelny, Evropy v datecha Sociologického ústavu AV ale mají smůlu, ze všech Evropských zemí musejí na byt nejdéle šetřit. V průměru na něj vynaloží 15 ročních platů, obyvatelé Prahy dokonce 19 ročních platů. Přesto všechno stále chtějí nemovitosti vlastnit. Podle zmíněného průzkumu chce ve vlastním bydlení žít polovina těch, kteří ještě byt či dům nevlastní.
Přitom, když se podíváme na čísla udávaná Eurostatem, nejsme na tom s vlastnictvím bydlení vůbec zle. Naopak, více než 78 procent Čechů bydlí ve vlastním, (srovnejme například se 42 procenty ve Švýcarsku, nebo 49 procenty v Německu či 59 procenty v Dánsku). V podstatě všechny postkomunistické země (porevoluční privatizace bydlení) jsou v první polovině evropského pelotonu vlastníků (v Rumunsku má své bydlení dokonce 95 procent) lidí a všechny západoevropské se vezou na chvostu.
Porevoluční boom v podobě masových prodejů levných státních bytů soukromníkům se však již opakovat nebude, a i my si musíme zvyknout na to, že bydlení ve vlastním je luxus a že bude stále méně lidí, kteří si budou moci dovolit byt či dům koupit. Právo na bydlení prostě neexistuje a bydlet v nájmu je i na bohatším západě úplně běžná věc.
Konec Trumpa?
CNN dnes zveřejnila nahrávku rozhovoru Donalda Trumpa se dvěma lidmi (publicista a vydavatel), kterým se v roce 2021 pochlubil utajenými dokumenty. Jakkoliv to může působit divoce, nejhorší pro bývalého prezidenta je, že sám na nahrávce přiznává, že jsou to dokumenty utajené, že je jako prezident neodtajnil, a ještě zřetelně ví, že je nahráván. Dokumenty se mimochodem týkají plánu útoku na Írán. Šance Rona de Santise v republikánských primárkách zase o něco vzrostly.