MP & VP 

Newsletter

Praha 30. srpna 2023

Školní rok bude mít pořádně ostrý start. Čeká nás pravděpodobně zestátnění ČEZ, rozhodnutí o koupi Net4Gas, nákup F35 a hromada dalších věcí. Je tedy na čase opět zvýšit frekvenci našeho newsletteru. Ještě to nebude každý den, ale zařazujeme další rychlost.  

Lex ČEZ a co dál

 

Ve sněmovně je takzvaný Lex ČEZ II, který mimo jiné mění váhy rozhodování v akciových společnostech. První čtení je de facto formalita, ve druhém čtení zákon zjevně projde některými úpravami. Vyplývá to ze slov zpravodaje zákona Karla Haase (ODS). O bodu 211, který se týká hlavně ČEZ, řekl, že si „zaslouží konstruktivní, odbornou, věcnou debatu s předkladatelem, to znamená ministerstvem spravedlnosti“. To je nepochybně důležitý vzkaz, navíc v době, kdy se pravděpodobně blížíme k definitivnímu rozuzlení.

V nejnovějším dílu podcastu Insider premiér Petr Fiala naznačil, že se chystá řešení oznámit 1. září, tedy už zítra. To by měl na jedné konferenci představit i vizi vlády pro další roky. Jsme napnutí. Zestátnění ČEZ každopádně svůj smysl má, obzvlášť pokud chce vláda/firma stavět další čtyři jaderné bloky. To bude hodně drahá sranda, kterou privátní firma nemůže nikdy uskutečnit.

 

Metro bude?

 

Určitě si pamatujete, že jsme před pár týdny psali, že hrozí zpoždění výstavby metra D. Tak se zdá, že hrozba byla zažehnána a DPP podle našich informací vybral dodavatele stavby – konsorcium firem Subterry, tedy Metrostavu. Nabídka byla o zhruba dvě miliardy vyšší než u konkurence, ale zjevně byla shledána kvalitnější. Uvidíme, jakou bude mít celá situace dohru, nicméně stavět se bude i dál.

 

Politika fotbalu

 

Nesmyslně nařízená penalta v zápase třetí ligy mezi Admirou a Dynamem České Budějovice B otřásla nejen fotbalovým světem, ale má pořádný přesah i do politiky. Šéfem komise rozhodčích pro nižší soutěže je totiž pirátský hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Má to hned několik rovin.

Špoták je sám mizerný rozhodčí, autor mnoha fotbalových „zářezů“. Byl to ostatně on, kdo Michala Patáka a celou řadu dalších kontroverzních rozhodčí napsal na soupisku nižších lig. V té nejvyšší už by si totiž zcela jistě nezapískali.

Podle našich informací na druhý gól Admiry v prvním poločase přistály sázky za 1,8 milionu euro z asijských sázkových kanceláří. V zápise navíc stojí poznámka hráče, který kopal penaltu. Paták mu údajně pohrozil „opovaž se to nedat“. Jeden z rodičů hráčů nám navíc potvrdil, že mu hrozil i červenou kartou.

Piráti si nad chováním svého hejtmana umyli ruce, když dokola opakují, že Špoták zareagoval rychle a Patáka vyhodil. Už nějak zapomínají na to, kdo nad rozhodčím celou dobu drží ochrannou ruku. Máme pro to poměrně jednoduché vysvětlení. Nad Špotákem pro změnu drží ochrannou ruku jistý plzeňský fotbalový vykuk, jehož jméno se nahlas nevyslovuje, ale už brzy s ním bude pokračovat soud.

 

Manipulátoři.cz v likvidaci?

 

Manipulátoři.cz, tedy web, který bojuje proti dezinformacím (s velmi pochybnými výsledky), je v likvidaci. Přesněji řečeno společnost, která jej provozuje. Šéf webu Jan Cemper tvrdí, že se nic takového nekoná a pouze se rozešel se svými společníky Ondřejem Férem a Petrem Nutilem. Majitelem je údajně spolek Faktické Info.

Při letmém pohledu na Faktické Info vidíte, že je to v podstatě jedno a to samé. Zajímavější je rubrika „transparentní financování“. Za poslední rok provozovatel webu nemá téměř žádné příjmy. Žijí ti lidé snad ze vzduchu, nebo to zase tak transparentní není?

 

A zase ta MAFRA

 

Myslím, že v E15 už jste si mohli přečíst, že Andrej Babiš skutečně prodá vydavatelství Mafra. Stane se tak nakonec v balíčku s chemičkou Synthesia. Kupcem má být Karel Pražák, ale jak jsme vás minule upozorňovali, neznamená to, že finálním držitelem bude on. Pokud jsou pravdivé spekulace o ceně, Andrej Babiš udělal fantastický byznys. Za obojí má Pražák údajně zaplatit až 12 miliard korun!!! Babišovo vyčkávání se tak nakonec bohatě vyplatilo. Každopádně si necháváme určitě mírný distanc, dokud neuvidíme, že transakci potvrdil i samotný AB.

 

Toto je váš nový textový blok a v něm první odstavec.

Odebírejte naše další newslettery

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.