Znovu a lépe
Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře našeho newsletteru, víte, že jsme poměrně ostře kritizovali model, který zpracovala Univerzita Karlova pro ministerstvo životního prostředí. Týkal se výhledu domácí energetiky a měl by sloužit jako jeden z podkladů pro novou podobu státní energetické koncepce.
Zdaleka nejen naše kritika padla na úrodnou půdu a univerzita bude muset model předělat. Dostala nové zadání, kde je změn skutečně hodně. Jednou z těch nejvýraznějších je, že by se měl modelovat i scénář s jadernou energetikou. Ten scénář se jmenuje „rozvoj jaderných zdrojů a omezení OZE“. V modelu se mají nově promítnout i investice, jejich realistické rozvrstvení a podobně. Sami jsme hodně napnutí, co z toho vzejde. Termín pro odevzdání studie je 15. srpna.
Ilegální stropy na energie?
Na existenci stropů na energie jste možná už zapomněli, ale bylo by dobré si tuto znalost osvěžit. Ty české pořád platí, přestože unijní norma (infra-marginal tax), která jejich fungování upravuje, počítá s jejich zrušením do 30. června letošního roku. Podle některých „insiderů“ jsou jednoznačně v rozporu s evropským právem.
Stropy, o nichž se bavíme, jsou uvaleny na výrobu energií. U každého zdroje stanovují určitou úroveň a cokoliv nad ní odvádí producenti státu. V současnosti to nehraje žádnou roli, protože ceny se nachází pod tímto stropem, ale podzim a zima se přibližují a my uplatňujeme něco, co uplatňovat nesmíme.
A zase ty čipy
Od té doby, co jsme si přečetli knihu Chrise Millera Chip Wars, sledujeme zprávy ohledně výroby čipů s velkým znepokojením. A poslední zprávy nás rozhodně neuklidnily. Nizozemská společnost ASML je jediná, která vyrábí stroje pro výrobu těch nejpokročilejších čipů. Jsou to velmi zjednodušeně řečeno „osvětlovací mašiny“, které ultrafialovým světlem vypalují struktury do polovodičů. Pro ty nejpokročilejší se využívá extrémně ultrafialového světla (EUV) a pro ty o něco horší hluboce ultrafialového světla (DUV).
Američané už v roce 2019 zakázali vývoz EUV „mašin“ do Číny a loni přidali i DUV. Teď se pro změnu rozhýbali Nizozemci a omezili zásadně vývoz DUV. Budou poskytovat licence a každou licenci bude posuzovat vláda, která toto opatření schválila týden před svým pádem. Šéf ASML Peter Wennink v rozhovoru pro Politico uvedl, že budoucnost světa čipů je velmi „mlhavá“.
Pořádnou porci mlhy tam nyní vypustili Číňané, kteří od 1. srpna uvalí vývozní kontroly na galium a germanium, tedy dva klíčové prvky pro výrobu polovodičů. Trochu nám ta globalizace drhne.
Federace z EU znovu na stole
Možná nebudeme mít z čeho vyrábět, ale debata o federalizaci Evropské unie tu s námi bude. Podle Politico se hlavní politické frakce v Evropském parlamentu shodli, že odhlasují text, který spustí článek 48 unijní smlouvy. To by mělo vést ke svolání konventu, jehož cílem bude zajistit odstranění jednomyslnosti z hlasování v rámci evropského společenství. Drobnou pikanterií je, že pro tento text jsou i poslanci frakce Renew, kde je členem hnutí ANO, které tento krok dlouhodobě odmítá.
Podrobnosti bychom se měli dozvědět na tiskové konferenci, která se uskuteční 7. září. Hlasovat by se mělo 5. října. Europoslanci chtějí, aby hlasování členských států nahradila jednoduchá většina (více než 50 procent států, které reprezentují více než 50 procent obyvatel) namísto kvalifikované většiny (65 procent populace). V případě obrany či národní bezpečnosti by měla vzniknout superkvalifikovaná většina (85 procent populace), tedy zhruba souhlas všech států s výjimkou čtyř.
Největší zádrhel je, že s touto úpravou musí souhlasit i všechny členské státy. To si nedovedeme představit, ale jsme velmi napnutí, jak se zachová současná česká vláda.