MP & VP 

Newsletter

Praha, 11. září 2023

Budování Datarunu začíná být skutečně zajímavé. Kanceláře prochází rekonstrukcí, přesunuli jsme se proto s Vláďou do pražského Opera. Pokud budete mít informace do našeho newsletteru, stavte se na kávu. Po počáteční fázi začínáme s pilováním jednotlivých produktů. Investujeme teď hodně do Nového světa, který od zítřka začneme monetizovat. Pokud to nemůžete vydržet, máme pro vás pár odkazů, kde si podcast můžete předplatit. 

 

Samostatně jej koupíte na platformách Gazetisto a Hero Hero

https://novysvet.gazetis.to/ 

https://herohero.co/novysvetpodcast

 

A bacha. Můžete si koupit i zvýhodněný balíček v kombinaci s Insiderem na Patreonu. 

https://patreon.com/insiderpodcast 

Česká ostuda v Německu

 

V Berlíně se minulý týden uskutečnily v sídle německého prezidenta Slavnosti občanské společnosti, které pořádala Česká republika společně s Durynskem. Zvláštním hostem byl Česko-německý fond budoucnosti, který slaví 25 let existence. Byla to akce velmi podařená, navštívily jí tisíce lidí a pro Česko to je jistě vynikající reklama. Přesto jedna kaňka existuje.

Zatímco hned dvakrát zavítal na oslavy německý prezident Frank-Walter Steinmeier, z Česka žádný vysoko postavený politik nedorazil. Podle našich informací měl původně přijet prezident Petr Pavel, který je ovšem na dovolené. Nahradit jej měl ministr zahraničí Jan Lipavský, ale údajně náhle onemocněl. ČR tak na místě zastupoval velvyslanec Tomáš Kafka.

Úplně se nám vybavil dnes již legendární rozhovor mezi bývalým premiérem v demisi Jiřím Rusnokem a ministrem obrany Vlastimilem Pickem na téma účasti na pohřbu Nelsona Mandely. Drobně vám jej připomeneme, postavy můžete libovolně zaměňovat.

 

Rusnok: Ty vole, teď eště zase zemřel Mandela.

Picek: Ty vole, kdo tam pojede?

Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole já se úplně třepu, abych tam nemusel jet.

 

Zakopaný pes ve Sněmovně

 

Na moment, kdy dojde při projednávání takzvaného konsolidačního balíčku k načítání pozměňovacích návrhů, jsme se velmi těšili. Poslanci nezklamali a ze změti nesmyslů vybíráme jeden obzvláště vykutálený. Tentokrát je v hlavní roli Jiří Havránek z ODS, který načetl pozměňovací návrh 3149, kde je víc věcí, ale bod číslo 64 stojí za to.

Ten mění zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek a zakazuje nabízet jakékoliv ekonomické výhody při prodeji jakýchkoliv nikotinových produktů. Na tom na první pohled není nic špatného, na druhý pohled je tomu jinak. Zatímco všichni si přejí konec marketingových akcí „kup karton cigaret a dostaneš láhev vodky zdarma“, málokdo si přeje konec akcí, které nutí kuřáky přejít na méně škodlivé alternativy. Havránkův pozměňovací návrh by nicméně něco takového dokázal.

Benefitem „pozměňováku“ pro současné hráče na trhu (zejména na poli zahřívaného tabáku) je, že betonuje současné rozložení sil a v podstatě brání vstupu konkurence na trh. V neposlední řadě je to totální přílepek, který nijak neřeší konsolidaci veřejných rozpočtů a nemá co u konsolidačního balíčku dělat. A zajímavost na konec – Havránek nahrál dvě verze, jedna zakazovala i marketingové akce u alkoholických nápojů, ale v té novější to už není. Takže vinařská lobby zase prokázala svoji sílu. Zakazují se marketingové akce u méně rizikových nikotinových produktů, ale u alkoholu budou dále povolené, což už nedává smysl vůbec.

 

Poslední chvíle slávy Ursuly?

 

Pokud existuje tento týden událost, kterou byste měli sledovat, je to projev šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen v Evropském parlamentu. Jasně, možná si myslíte, že důležitější je dění v české Poslanecké sněmovně, ale nic nemůže být vzdálenější realitě. Sorry.

Každopádně šéfka EK přednese řeč o stavu Evropské unie, což je sice kopie řeči amerického prezidenta, ale čekáme několik indicií, které napoví hodně o příští podobě Evropské komise a hlavně celého evropského společenství.

Je poněkud nezvyklé, že nevíme, zda chce von der Leyenová po volbách pokračovat ve své funkci, ale to se pravděpodobně dozvíme. Zatímco před lety byla její nominace překvapení, teď má velmi slušné šance na obhajobu. Vlivný web Politico uvedl, že šéfka EK se bude chlubit, že naplnila 92 procent slibů, které na začátku svého působení dala. To je sice hezké číslo, které se špatně ověřuje, ale nás zajímá úplně něco jiného.

Pokud se budete dívat, případně si číst zprávy z Evropského parlamentu, zaměřte se na dvě věci. Jak moc velký důraz bude klást na rozšíření EU a na případnou vnitřní reformu unie. O té jsme vám nedávno psali a očekáváme tiskovou konferenci poslaneckých frakcí, kde bude téma federalizace nepochybně otevřeno. Tyto dvě věci ovlivní budoucnost Evropy jako máloco.

 

Toto je váš nový textový blok a v něm první odstavec.

Odebírejte naše další newslettery

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.