MP & VP 

Newsletter

Praha 3. července 2023

Červenec se sešel s červencem a opět tu máme týden, kdy
v hlavním městě vládnou turisté. Pražané se opět houfně vydali na prázdniny zjišťovat, jaké je to dojet na Jadran elekromobilem 
a zda zmrzlina v Šibeniku zase podražila. A jaké je to platit eurem v zemi, která ještě před 28 lety vězela až po krk ve strašlivém válečném konfliktu. 

Pro ty z vás, kteří se na útěk teprve chystají, nebo jako my
s Michalem budují na stará kolena start-up, a proto zatím odjet nemohou, dnes přidáváme pár tipů, co přibalit do batůžku za čtení. 
S ohledem na prázdninovou náladu výjimečně vynecháme těžké intelektuální kusy, které obvykle čteme. Já jsem vybíral novější věci, Michal se hrabal tu a tam i v knihovně. Tady je deset kousků na léto!

Metropolis, Ben Wilson

Historie města, největšího vynálezu lidstva

 

Skvělá, poutavě napsaná knížka o největším vynálezu lidstva - městu. Od Uruku až po Los Angeles a Šanghaj. Spousta zajímavých detailů a souvislostí, pro pochopení dějin i toho, proč se chováme tak, jak se chováme. Pokud ji přečtete, můžete například u skleničky poučovat své partnery, jaké je první dochované jméno v historii, co je to "pařížský syndrom", nebo kde se vzalo slovo čumil.  

 

Kamenné věže, Wojciech Jagielski 

 

Reportování o druhé válce v Čečně má v Česku silnou tradici především díky skvělé novinářce Petře Procházkové. Jagielskiho kniha z edice "Prokletí reportéři" jde ještě dál, za hranici reportáže či analýzy. Jak je u polských novinářů zvykem, Věže jsou řemeslně skvěle napsané dílo. Nezhasnete, dokud ji na jeden zátah nepřečtete (případně si spálíte záda). Vzhledem k současnému konfliktu na Ukrajině nabízí velmi nepříjemné poznatky. Pro pochopení "vraždící ruské duše" důležitý počin.

Motýlek, Henri Charriére

 

Předloha pro ikonický film ze 70. let s vynikajícím Stevem McQueenem v hlavní roli. Autobiografický román líčící útěk (údajného) vraha z ďábelské francouzské trestanecké kolonie je ještě o řád lepší, než jeho filmové zpracování. Bere nás do světa, o kterém jsme možná tušili, že někdy existoval, ale detaily jsou dechberoucí (chtěl jsem napsat, že po jejím přečtení více chápete to, co se dnes ve Francii děje, ale Michal mi to zakázal). 

Výpravy na východ, Fitzroy Maclean

 

Autobiografická kniha napsaná mužem, který posloužil Ianu Flemingovi jako předloha při vytváření postavy Jamese Bonda. Neuvěřitelná biografie, u které každou druhou stránku ověřujete na googlu, protože nechcete věřit, že to není fikce. Maclean navíc svůj život a události, u kterých byl, popisuje vtipně a s nadhledem. Například jeho působení u Tita za druhé světové války - troufnu si říct - odkrývá pro nás méně známou část moderních dějin. 

U nás se to stát nemůže, Sinclair Lewis

 

První americký laureát Nobelovy ceny za literaturu Sinclair Lewis napsal tento román v roce 1935. Popisuje vzestup fiktivního populistického prezidentského kandidáta, který si bere to nejhorší z postupů krajní levice i pravice. Zemi reálně hrozí, že pokud vyhraje, nastolí v USA diktaturu. Těm několika, kteří na toto riziko upozorňují, ostatní říkají: Klid, u nás se to stát nemůže. Ne. Nebudu dodávat, že je to narvané paralelami k prasknutí. A že je to napsané před téměř 90 lety. Skvělé čtení. 

Italská cesta, Johann Wolfgang Goethe

 

Je to jedna z knih, které jsme nečetli, ale četl jí Martin Kovář a říká, že nic lepšího si na dovolenou vzít nemůžeme. Každopádně Goetheho putování po milované Itálii na konci 18. století musí být z podstaty věci zajímavé. Místa, která procestoval, umělecká díla, která popisuje, stále existují, Italové se také nezměnili. Je to navíc nové vydání (Academia, 2023) v překladu Věry Macháčkové-Reigerové.

Amerika ve válce, Martin Kovář

 

A když už jsme u Martina Kováře, tak i jemu právě vyšla nová kniha – Amerika ve válce. Je to v podstatě zakončení jeho americké trilogie (už vyšly Prezidenti rozdělené Ameriky a Osudová dvacátá). Stejně jako dvě předchozí i tato je nádherná, protože je opět dílem grafika Matěje Hanauera. Tentokrát se podíváte do vietnamské války, a hlavně pochopíte všechno, s čím se tehdy musely potýkat Spojené státy. Objednávejte na INFO.CZ.

Jak jsem vyhrál válku, Patrick Ryan

 

Nedávno jsem s hrůzou zjistil, že opravdu existují lidé, kteří Ryanův skvost nečetli. Existuje i film, kde hlavní roli hraje John Lennon, ale ten stojí za starou bačkoru. Četl jsem (MP) tuhle knihu asi desetkrát a letos si jí beru. Války je příliš mnoho a je třeba si z ní občas udělat srandu. Patrick Ryan a hlavně jeho poručík Ernest Goodbody vás rozesmějí tak, jak to v mém případě nedokázala žádná jiná knižní postava.

Yellowface, R.F. Kuang

 

Na humorné notě tentokrát zůstaneme a přinášíme i něco pro ty, kteří rádi čtou anglicky. To my také, ale většinou literaturu faktu. Nicméně Yellowface má skvělé recenze, je to hit jako blázen a vezeme si ho na dovolenou také. Satira z vydavatelského prostředí, kde se jedna z hrdinek udusí palačinkou ještě před vydáním svého románu, který jí posmrtně sebere její kamarádka. Vydá jej, stane se slavnou a pak bojuje s nutkáním se přiznat. Víc vám prozrazovat nebudeme, ale recenzenti se shodují, že to je jedna z nejlepších knih uplynulého roku.

Vlámský obraz, Arturo Pérez-Reverte

 

Určitě si říkáte, že by to chtělo něco ve stylu Šifry mistra Leonarda. Detektivka s historickými souvislostmi, u níž nebudete dýchat. Existuje několik takových, ale vybrali jsme jednu skutečně skvostnou. Starší kniha Péreze-Reverta vás vezme za restaurátorkou Julií, která na obrazu šachové partie najde indicii vedoucí k dávné vraždě. Zeptá se na okolnosti jednoho historika, který je ovšem brzy nalezen mrtvý. Co chcete víc?

 

Toto je váš nový textový blok a v něm první odstavec.

Odebírejte naše další newslettery

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.